Start Kontakt
O Pani naszej

Historia obrazu „naszej Pani wiernie przy nas obecnej”

Pani nasza wiernie przy nas obecna
W październiku 2017 roku w trakcie prac remontowych w części budynku ZMMPiR przy ul. Skarbowej 4 w Krakowie, zajmowanej obecnie przez Teatr Groteska, dokonano niespodziewanego odkrycia. Na szczycie, obok kopuły, odkuto wnękę, w której znajdowała się figura Matki Bożej.
Jeszcze w latach 50-tych ubiegłego stulecia figura dumnie stała na kopule gmachu, a została usunięta (podobnie jak napis z frontowej części kopuły: Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej pw. św. Stanisława Kostki) po zawłaszczeniu budynku przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie robotnicy zamiast zniszczyć figurę, postanowili ją zamurować, żeby „czekała” na lepsze czasy.
Kilkanaście lat temu tuż pod kopułą gmachu powstała kaplica Bursy Szkół Średnich ZMMPiR w Krakowie. Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, że obok w ścianie zamurowana jest figura Matki Bożej. Figura ta w roku 2018 została odrestaurowana i zapewne znów powróci na kopułę gmachu przy ulicy Skarbowej. Równocześnie napis z frontu budynku doczekał się renowacji.
Fakt odnalezienia figury wszyscy uznali za szczególny znak Bożej Opatrzności tym bardziej, że opisane wydarzenie miało miejsce w miesiącu poświęconemu Matce Bożej Różańcowej. Dlatego też społeczność Bursy Szkół Średnich zaapelowała do władz ZMMPiR w Krakowie o namalowanie obrazu, który upamiętni to niecodzienne odkrycie.
Obraz namalowany przez pana Zdzisława Bednarza zaprezentowano szerszej publiczności 7 lutego 2018 roku w Teatrze Groteska podczas dorocznej uroczystości patronalnej św. Stanisława Kostki. Po zakończonych uroczystościach przeniesiono go do kaplicy Bursy, gdzie został poświęcony przez ks. Dyrektora.
 
Obraz dedykowany jest „naszej Pani wiernie przy nas obecnej”.